mathslice


MathSlice Special
It is important to know the value of money. Try your best to answer the questions (you can ask your parents for help)
Directions:
Please read each question and select the best answer. Please try to answer all the questions. After answering the questions, select the submit button at the bottom of the page. There is no time limit for this test.



1.  You went to McDonald's with your mom and she bought you, your favorite Happy Meal. What do you think is the cost of a Happy Meal?

  
 A  about 7.00 dollars  B  about 1.00 dollar
 C  about 5.00 dollars  D  about 3.00 dollars

2.  You asked your dad to buy you a Yu-Gi-Oh booster pack. What do you think is the approximate price of a booster pack?

  
 A  $0.50  B  $1.00
 C  $4.00  D  $10.00

3.  Don't you like movies? Do you know the average price of a new DVD?
 A  $20.00  B  $2.00
 C  $5.00  D  $1.00

4.  Julia bought a gallon of milk. What is the approximate price of a gallon of milk?

  
 A  $3.00  B  $1.00
 C  $7.00  D  $0.50

5.  Amanda bought a Barbie as shown below. How much you think she paid approximately for the doll?

  
 A  $5  B  $20
 C  $40  D  $60

6.  Madison got a new bicycle as a Christmas gift from her mom. What do you think is the average price of a new bike for kids?

  
 A  $10  B  $200
 C  $5  D  $50

7.  Don't you love video games? How much would it cost to buy a new xbox or playstation2 console?

  
 A  $10  B  $50
 C  $200  D  $800

8.  Joseph want to buy a coke from a vending machine. How much would he need to buy it?

  
 A  $0.25  B  $0.50
 C  $1.00  D  $5.00

9.  How much would it cost approximately to buy a backpack?

  
 A  $1.00 to $5.00  B  $20.00 to $30.00
 C  $50 to $100  D  $100 or more

10.  Stephanie is filling her car at a gas station. What do you think is the average price of gas per gallon?

  
 A  $0.50  B  $1.00
 C  $2.00  D  $5.00

Click Submit button to check your score: