mathslice


MathSlice Special
 
Directions:
Please read each question and select the best answer. Please try to answer all the questions. After answering the questions, select the submit button at the bottom of the page. There is no time limit for this test.



1.  Samantha went to a fruit shop with her mother. Samantha counted 8 mangos, 11 pears, and 19 lemons in their shopping cart. How many fruits did Samantha count? Mark your answer.
 A  19  B  30
 C  27  D  38

2.  David bought 5 fudge cakes. If each fudge cake has 8 slices, then how many slices are there altogether?
 A  40  B  45
 C  35  D  13

3.  John collected 3 lilies, 8 daffodils and 9 roses from a garden. How many lilies and roses did John collect? Mark your answer.
 A  11  B  20
 C  17  D  12

4.  Diana bought 9 bags of cucumbers and 12 bags of bell peppers. Each bag of cucumbers has 10 cucumbers and each bag of bell peppers has 6 bell peppers. What is the total number of cucumbers and bell peppers? Mark your answer.
 A  210  B  126
 C  162  D  37

5.  Nicholas bought 4 bunches of roses. If each bunch of roses has 6 roses, then how many roses are there altogether?
 A  28  B  10
 C  24  D  20

6.  Joshua went to a flower show with his mother. Joshua counted 2 lilies, 9 daffodils, and 10 tulips at the show. How many flowers did Joshua count? Mark your answer.
 A  12  B  21
 C  11  D  19

7.  Joseph went to a fruit shop with his mother. Joseph counted 4 cantaloupes, 5 papayas, and 3 watermelons in their shopping cart. How many fruits did Joseph count? Mark your answer.
 A  9  B  12
 C  7  D  8

8.  Samantha bought 7 bunches of daisies. If each bunch of daisies is priced at $6.40, then what is the total price? Mark your answer.
 A  $13.40  B  $38.40
 C  $51.20  D  $44.80

9.  David bought 3 cantaloupes and his friend Brandon bought 2 watermelons. The price of each cantaloupe is $1.50 and the price of each watermelon is $4.50. What is the total price of the fruits David and Brandon bought together? Mark your answer.
 A  $7.50  B  $11.00
 C  $13.50  D  $22.50

10.  John bought 2 cheese cakes and one chocolate chip cake. The price of each cheese cake is $9.00 and the price of chocolate chip cake is $14.00. What is the total price? Mark your answer.
 A  $42.00  B  $32.00
 C  $23.00  D  $27.00

Click Submit button to check your score: