Grade-4 Mathematics Mock Test
 
Directions:
Please read each question and select the best answer. Please try to answer all the questions. After answering the questions, select the submit button at the bottom of the page. There is no time limit for this test.


Mathematics Chart

 
LENGTH
 
Metric Customary
1 kilometer = 1000 meters 1 mile = 1760 yards
  1 mile = 5280 feet
1 meter = 100 centimeters 1 yard = 3 feet
1 centimeter = 10 millimeters 1 foot = 12 inches
 
 
CAPACITY AND VOLUME
 
Metric Customary
1 liter = 1000 milliliters 1 gallon = 4 quarts
  1 gallon = 128 ounces
  1 quart = 2 pints
  1 pint = 2 cups
  1 cup = 8 ounces
 
 
MASS AND WEIGHT
 
Metric Customary
1 kilogram = 1000 grams 1 ton = 2000 pounds
1 gram = 1000 milligrams 1 pound = 16 ounces
 

TIME
 
     1 year = 365 days
       1 year = 12 months
     1 year = 52 weeks
1 week = 7 days
     1 day = 24 hours
      1 hour = 60 minutes
    1 minute = 60 seconds
 




1.  Julia bought 45 cans of soup and she want to pack them in boxes. If each box can hold 6 cans as shown in the picture, then how many boxes are needed to pack all the 45 cans.

 A  6 boxes  B  7 boxes
 C  8 boxes  D  9 boxes

2.  The picture below shows a solid model.

Which of the following best describes the model? Mark your answer.
 A  Triangle  B  Pyramid
 C  Prism  D  Cylinder

3.  Olivia balanced the two sides to find the weight of the money bag as shown in the picture.


What is the weight of the money bag? Mark your answer.
 A  4 pounds  B  7 pounds
 C  3 pounds  D  2 pounds

4.  A picture of a pyramid is shown below.

Which of the following is NOT true? Mark your answer.
 A  It has 6 corners  B  It has 5 corners
 C  It has 8 edges  D  It has 5 faces

5.  Stephanie bought 8 daisies for $6.40. What is the price of each daisy? Mark your answer.
 A  $0.85  B  $0.90
 C  $0.75  D  $0.80

6.  A picture of a pyramid is shown below.

How many edges are there? Mark your answer.
 A  5  B  8
 C  10  D  6

7.  Olivia bought a soda. The picture below shows the soda.

Which of the following models best describes the can? Mark your answer.
 A  Cylinder  B  Prism
 C  Circle  D  Cone

8.  Samantha bought 9 bags of potatoes and 12 bags of bell peppers. Each bag of potatoes has 12 potatoes and each bag of bell peppers has 6 bell peppers. What is the total number of potatoes and bell peppers? Mark your answer.
 A  39  B  252
 C  126  D  180

9.  Katie bought a box of popsicles. The graph below shows how many of each flavor were in the box. How many more banana flavor popsicles are there than watermelon flavor popsicles? Mark your answer.
p o p s i c l e   f l a v o r s                          
 
grape
lemon
watermelon
banana
  0 2 4 6 8 10
  number of popsicles
 A  13  B  5
 C  3  D  8

10.  Olivia bought 5 fudge cakes and one chocolate chip cake. The price of each fudge cake is $7.00 and the price of chocolate chip cake is $14.00. What number sentence can be used by Olivia to find the total price? Mark your answer.
 A  $7.00 + $14.00  B  (5 + 1) x $14.00
 C  (5 + 1) x $7.00  D  (5 x $7.00) + $14.00

11.  Stephanie has a box of plastic flowers. There are 4 blue flowers, 2 violet flowers, 3 purple flowers and 7 yellow flowers.


If Stephanie picks a flower from the box without looking, what are the chances of picking a violet flower? Mark your answer.
 A  1 out of 14  B  7 out of 16
 C  2 out of 14  D  2 out of 16

12.  Isabella marked a point P as shown in the picture.



Where is point P located? Mark your answer.
 A  7.2  B  6.4
 C  6.6  D  6.8

13.  John bought 8 bags of cucumbers. If each bag of cucumbers is priced at $1.50, then what is the total price? Mark your answer.
 A  $9.50  B  $10.50
 C  $13.50  D  $12.00

14.  The morning temperature was shown in the picture below. The temperature was dropped by 40° by evening.


What is the evening temperature? Mark your answer.
 A  15° fahrenheit  B  20° fahrenheit
 C  10° fahrenheit  D  5° fahrenheit

15.  Jordan started his math work at 7:30 P.M and finished his math work in 50 minutes.

Start

Which clock is showing the end time? Mark your answer.
 A    B  
 C    D  

16.  Diana bought 5 cheese cakes and one pumpkin pie. The price of each cheese cake is $9.00 and the price of pumpkin pie is $6.00. What is the total price? Mark your answer.
 A  $36.00  B  $51.00
 C  $15.00  D  $54.00

17.  The numbers on the tiles follow a pattern.

9 13 8 12 7 11  

Find the next number in the pattern.
 A  6  B  8
 C  4  D  5

18.  The price of a pizza is $12.00 and price of a fudge cake is $7.00. How much do you need to buy 3 fudge cakes? Mark your answer.
 A  $19.00  B  $36.00
 C  $21.00  D  $7.00

19.  John bought a toy and gave $4.00 to the clerk. John received change equal to the shaded portion as shown below. What number sentence can be used to find the cost of the toy. Mark your answer.


 A  $4.00 - $60.00  B  $4.00 - $0.06
 C  $4.00 - $6.00  D  $4.00 - $0.60

20.  Nihar rolled 2 dice while playing monopoly game with his friends.

Which of the following models best describes the dice? Mark your answer.
 A  Cylinders  B  Pyramids
 C  Squares  D  Cubes

21.  Madison bought one cheese cake and one pumpkin pie. The cheese cake has 6 slices and the pumpkin pie has 9 slices. How many total slices are there? Mark your answer.
 A  15  B  6
 C  9  D  14

22.  David finished his homework at 7:20 P.M. If he started his homework 55 minutes ago, what time did he began his homework? Mark your answer.
 A  6:35 P.M  B  6:25 P.M
 C  6:10 P.M  D  6:45 P.M

23.  Stephanie bought 1 foot long sub and cut it into 2 equal pieces. What is the approximate length of each piece? Mark your answer.
 A  6 inches  B  6 lbs
 C  12 inches  D  6 yards

24.  What number can be filled in the blank to make the number sentence valid?

   (__ x 7) + 13 = 97
 A  10  B  13
 C  11  D  12

25.  The width of the shaded rectangle is 4 inches and the height is 3 inches. What is the perimeter of the shaded rectangle ? Mark your answer.


 A  16 inches  B  7 inches
 C  14 inches  D  17 inches

Click Submit button to check your score: